Druhy drevaMäkké drevo
Mäkké drevo pochádza z koniferových drevín, teda z tých, ktorým sa namiesto listov vyvinulo ihličie. Mäkké drevo tvorí najmä tracheidy - podlhovasté bunky, v ktorých sa vlhkosť a výživné látky prenášajú po bunečnej stene. V mäkkom dreve môžeme nájsť aj kanáliky či póry, tie však väčšinou slúžia len k prietoku živice.

Nejznámejšie mäkké dreviny:
Borovica - dobre sa spracuváva a má zaujímavý vzor, farba sa mení podľa veku stromu. Ide o jeden z najatraktívnejších druhov mäkkého dreva.
Jedľa douglaska - používa sa predovšetkým v stavebníctve
Smrek sitka - rovné vlákna a pokojná textúra. Dobre se opracuváva a má široké využitie.
Libanonský céder - dobre sa opracuváva, zaujímavo vonia. Údajne odpudzuje hmyz, často sa používa na výrobu skríň.
Tis - pevné a nepoddajné drevo. Horšie sa opracuváva, z mäkkých druhov dreva je však najkrajší. Veľmi vhodný na výrobu kvalitného nábytku.
   
Tvrdé drevo
Tvrdé drevo pochádza z opadavých stromov, ktoré sa v závislosti na klimatických podmienkach na zimu zbavujú lístia. Štruktúra dreva v nich tvorí kruhové kanáliky či póry, ktorými sa vertikálne dopravujú výživné látky a vlaha. Tvrdé drevo môže byť buď kruhovito pórovité, alebo roztrúsene pórovité. Kruhovito pórovité dreviny tvoria zreteľné sezónne letokruhy, zatiaľ čo dreviny s roztrúsenou pórovitosťou sa vyskytujú v oblastiach s celoročnými kontinuálnymi prírastkami.

Najznámejšie tvrdé dreviny:
Dub - zaujímavý vzor a priame vlákna. Ak je narezaný zo štvrtín kmeňa, tvorí na povrchu jemné lúče.
Jaseň - pevné drevo s priamim vláknom, ľahko opracovateľné. Vhodné na ohýbanie, má zaujímavý povrch.
Javor - jemná textúra, pevné a rovné vlákna. Veľmi obľúbený pri výrobe nábytku a podláh.
Buk - rovné vlákna, pokojná textúra, pomerne dobre sa opracuváva, dobre sa ohýba v pare. Najčastejšie sa používa pri výrobe nábytku, predovšetkým stoličiek.
Platan - jemná textúra, obvykle má rovné vlákna. Svetlá farba, dobre prijíma moridlá.
Čerešňa - tvrdé drevo s jemnou štruktúrou a rovnými vláknami. Atraktívna farba, používa sa pri výrobe nábytku.
Mahagon - stredne výrazná textúra. Existuje mnoho druhov, od svetlých, ľahkých a ľahko opracovateľných až po tmavé, ťažšie a tvrdšie.
Orech - ľahko opracovateľný, stredové dosky majú výraznú farbu aj vlákno. Vynikajúci pre všetky jemné práce.
Teak - hrubá textúra, ktorá je však na dotyk hladká. Široké možnosti využitia, vyžaduje však kvalitné nástroje, ktoré je nutné často brúsiť.